czwartek, 3 lutego 2011

Jak napisać mit?

Każdy czytał mitologię. Znamy wiele mitów, imion i nazw z mitologii. Często wersje tych historii nieznacznie się różnią, jednak mają wspólne elementy. Jeśli znamy charakterystyczne cechy mitów- z pewnością poradzimy sobie w napisaniu własnego mitu.
Co zrobić żeby napisać własny mit? O czym ma być, co powinien zawierać?
Nie przerażaj się :) Mit to po prostu opowieść wyrażająca wierzenia danej społeczności. Opowiada o tym co było na początku, o bogach, o powstaniu świata, jego elementach, o bohaterach, którzy posiadają niespotykane cechy.
Akcja dzieje się dawno temu, może to być na przykład Grecja.

O czym możemy napisać swój mit?
Tematyka jest różnorodna. a nauczyciele zadają takie tematy jak: "Dlaczego pada śnieg?" , "Jak powstało słońce?", "Dlaczego powstały cztery pory roku?".
Spróbuję na wybranym przykładzie pokazać jak może wyglądać własny, przykładowy mit na temat "Dlaczego pada śnieg?".

Jak zacząć?
Przedstaw krótko miejsce gdzie toczy się akcja, zarysuj problem.
Może to wyglądać w następujący sposób:
Dawno temu Ziemia była wiecznie zieloną planetą, którą zamieszkiwali ludzie, których ciała były doskonałe bowiem mimo zmieniających się temperatur nie odczuwali chłodu. Podobnie roślinom nie przeszkadzał spadek temperatur. Ten zielony świat był bardzo piękny i radosny. Pomimo mrozu panującego przez 3 miesiące w roku- wszystko nadal było soczyście zielone, na drzewach rosły owoce, a kwiaty kwitły bezustannie.
Co dalej?
Musisz opowiedzieć historię wyjaśniającą skąd wziął się śnieg. Nie zapomnij, że w micie świat przedstawiony składa się z elementów nierealnych, baśniowych, magicznych. Powinieneś teraz wprowadzić bohatera (może być bogiem, bądź człowiekiem), stworzyć problem i go rozwiązać. Rozwiązanie będzie odpowiedzią na pytanie z tematu wypracowania.
Może to wyglądać w następujący sposób:
Pewnego dnia Aidee udała się do lasu. Spotkała tam białą Różę, która rzewnie płakała ponieważ gąsienica zjadała jej płatki. Drżącym głosem Róża poprosiła dziewczynę, aby pomogła jej i strąciła gąsienicę. Ale Aidee, która była leniwą dziewczyną- odmówiła jej z oburzeniem. Płacząca Róża rozgniewała się. Nie była to bowiem zwykła roślina, lecz bogini Amonee, która przybrała postać Róży chcąc sprawdzić zachowanie ludzi na Ziemi.
-Jesteś nieczuła! Dlatego już nigdy nie będziesz oglądała piękna kwiatów!-krzyknęła Amonee.
Zakończenie
Może być krótkie, wyjaśniające ostatecznie problem i nawiązywać do czasów współczesnych.
Może to wyglądać w następujący sposób:
Wówczas z nieba zaczęły spadać zamarznięte i zimne płatki białych róż, które delikatnie przykryły zieloną trawę i inne kolorowe rośliny.
Tak oto powstał śnieg, który pada zawsze ilekroć bogini Amonee przypomni sobie obojętność dziewczyny i chce zakryć piękno roślin przed ludzkimi oczami.


2 komentarze: