wtorek, 22 lutego 2011

Jak napisać przemówienie?

O czym musisz pamiętać przystępując do napisania przemówienia? Czym jest w ogóle przemówienie?

Pamiętaj, że przemówienie to Twoja wypowiedź, którą kierujesz do innych osób. Wyobraź sobie, że stoisz w sali (auli) a przed sobą masz kilkadziesiąt osób, które będą Cię słuchać..
Zbuduj swoją wypowiedź tak, aby zdania były ciekawe nie tylko pod względem treści, ale również poprawnie sformułowane.
1.
Jak zacząć? Czyli wstęp...
Wstęp powinien wprowadzać w zagadnienie, które będziesz omawiał. Powinieneś zainteresować nim swoich słuchaczy.
Możesz zacząć tak:
Witam wszystkich obecnych. Chciałbym opowiedzieć o szkodliwości picia alkoholu. Dużo się mówi na temat niebezpieczeństwa narkotyków, tymczasem picie alkoholu przez młodzież, a nawet dzieci jest bardziej popularne i mam wrażenie, że bardziej akceptowane w naszym społeczeństwie. Tymczasem alkohol jest równie wielkim zagrożeniem, powoduje poważne uzależnienia, a jego nadużywanie powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie człowieka.

2.
Przedstawienie przebiegu wydarzeń / zgromadzenie dowodów , argumentów na poparcia swojej tezy wygłoszonej we wstępie.

W tej części musisz przedstawić dowody służące poparciu tezy. W tym wypadku należy udowodnić, że alkohol szkodzi. Możesz krótko przytoczyć wyniki badań, albo zmiany jakie zachodzą w funkcjonowaniu organizmu po wypiciu dużych ilości alkoholu.

Możesz zacząć tak:
Pozwólcie, że przytoczę kilka drastycznych faktów, które wskazują, że nawet niewielkie ilości alkoholu mogą powodować nieodwracalne zmiany i choroby
Wypicie 4 drinków dziennie powoduje większe prawdopodobieństwo wystąpienia:
- marskości wątroby, nowotworów ucha, nosa, krtani, przełyku i wątroby, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu.3. Odparcie przewidywanych zarzutów czy kontrargumentów.

Tutaj powinieneś znaleźć argumenty które mogłyby podważyć Twoją tezę.
W naszym przemówieniu możesz krótko wspomnieć o tym, że alkohol w małych ilościach, pity z umiarem i przez dorosłych- może pomóc w dobrej zabawie, rozluźnieniu.

4.
Zakończenie
To krótkie podsumowanie wcześniejszych słów. Ważne jest tutaj odwołanie się do uczuć i emocji słuchaczy.
Jak to praktycznie napisać?
Na przykład tak:
Pora na krótkie podsumowanie. Chyba nikt nie wątpi, że alkohol szkodzi i należy go unikać. Ale nie dbajmy tylko o siebie, zwracajmy uwagę na zachowanie innych, gdy piją. Gdy sami nie będziemy akceptować pijaństwa- przyczynimy się do braku jego popularności wśród młodzieży.

3 komentarze: